Rzecznik Praw Ucznia Regulamin

Rzecznik Praw Ucznia

REGULAMIN POWOŁYWANIA I DZIAŁANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA

NA TERENIE GIMNAZJUMIM. A. MICKIEWICZA W JEJKOWICACH.

I. PRZEPISY OGÓLNE:

1. Rzecznik Praw Ucznia powoływany jest w drodze wyborów przez uczniów gimnazjum.

2. Kadencja trwa 1 rok.

3. Rzecznikiem może zostać każdy nauczyciel gimnazjum, oprócz dyrektora.

4. Rzecznik Praw Ucznia może być odwołany przez dyrektora:

a) na wniosek Samorządu Uczniowskiego

b) na wniosek samego Rzecznika

c) na wniosek Rady Pedagogicznej

5. Funkcję Rzecznika Praw Ucznia można sprawować wielokrotnie.

6. Rzecznik w sprawowaniu swej funkcji jest niezależny i w swoich obowiązkach nie może wyręczać wychowawców, którzy powinni rozstrzygać w drobnych przypadkach naruszeń praw uczniów.

7. Rzecznik Praw Ucznia działa na podstawie dokumentów określających prawa ucznia, czyli:

a)  Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – Konwencji o Prawach Dziecka

b)  Ustawy o Systemie Oświaty,

c)  Statutu Szkoły.

II. ZADANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA:

1. Ingerowanie w życie szkoły, gdy naruszane są prawa ucznia i inicjowanie działań mających na celu ich ochronę

2. Zajmowanie się przypadkami naruszania praw ucznia w szkole,

3. Mediacje pomiędzy członkami społeczności szkolnej w sprawach naruszania praw ucznia w szkole,

4 .Gromadzenie i analizowanie informacji dotyczących naruszania praw ucznia w szkole,

5. Reprezentowanie gimnazjum na zewnątrz w sprawach dotyczących przestrzegania praw ucznia.

III. PRAWA I OBOWIĄZKI RZECZNIKA PRAW UCZNIA:

1. Swobodne działanie w ramach obowiązujących regulaminów i trybu postępowania,

2. Wnioskowanie do organu uchwalającego Statut Szkoły o wprowadzenie zmian zgodnych z prawami ucznia oraz o wprowadzanie zapisu chroniącego prawa ucznia,

3. Podejmowanie działań na wniosek ucznia, jego rodziców (prawnych opiekunów) lub wychowawcy w przypadkach gdy:

a) nastąpiło poważne naruszenie praw ucznia,

b) w przypadku naruszenia nietykalności ucznia Rzecznik natychmiast powiadamia o tym fakcie dyrektora,

c) powtarzających się przypadków naruszania praw ucznia, gdy wcześniejsze interwencje wychowawcy nie odniosły skutku,

4. Zapoznanie się z opinią stron konfliktu,

5. Uczestniczenia w roli obserwatora podczas przeprowadzanych egzaminów poprawkowych lub klasyfikacyjnych na pisemny wniosek ucznia,

6. Znajomość dokumentów stanowiących podstawę do podejmowanych działań: Statut Szkoły, WSO, Konwencja o Prawach Dziecka,

7. Informowanie uczniów o ich prawach oraz podejmowanych działaniach w przypadku zgłoszenia problemu

8. Podejmowanie działań w przypadku zgłoszenia naruszania podstawowych praw ucznia

9. Dopilnowanie, aby uczeń składający skargę nie był narażony na jakiekolwiek przeciwności lub zarzuty z tego powodu

10. Prowadzenie dokumentacji, która jest poufna i nie może być udostępniana osobom trzecim. Rzecznik ujawnia dokumentację jedynie na wniosek Dyrektora, Rady Pedagogicznej lub zainteresowanych stron.

11. Zachowanie tajemnicy służbowej o informacjach uzyskanych w toku postępowania mediacyjnego.

12. Zgłaszanie Dyrekcji przypadków, gdy podejmowane mediacje i działania nie przynoszą oczekiwanych efektów.

IV. PROCEDURY POSTĘPOWANIA W KONFLIKTACH:

1. Uczeń – uczeń:

a) przyjęcie zgłoszenia (sporządzenie notatki) i zapoznanie się z opinią stron konfliktu,

b) podjęcie mediacji ze stronami we współpracy z wychowawcą klasy, pedagogiem szkolnym lub psychologiem

c) zasięgnięcie opinii Rady Pedagogicznej (w razie konieczności),

d) zaproponowanie sposobu rozwiązania konfliktu i przedstawienie Dyrektorowi szkoły

2. Uczeń – nauczyciel lub inny pracownik szkoły:

a) zapoznanie się z opinią stron konfliktu,

b) podjęcie mediacji ze stronami,

c) zasięgnięcie opinii pedagoga szkolnego (w razie konieczności),

d) wystąpienie do dyrektora o podjęcie decyzji w sprawie, w przypadku trudności z rozstrzygnięciem sporu.

W każdym przypadku ostateczna decyzja dotycząca sposobu rozwiązania  konfliktu jest podejmowana przez Dyrektora szkoły.

Rzecznik Praw ucznia każdorazowo informuje zainteresowane strony o  podjętych działaniach oraz sposobie rozwiązania konfliktu.

Pamiętaj:

Rzecznik zapewnia całkowitą dyskrecję.

Rzecznik ma prawo i możliwość ingerować w każdym przypadku, gdy naruszone zostaną prawa ucznia.

Rzecznik ma prawo odstąpienia od podjęcia interwencji.

Pytania i wnioski uczniowie mogą zgłaszać osobiście lub kierować drogą e-mailową na adres rzecznik@onet.eu. Każde pytanie lub wniosek muszą być podpisane przez ucznia (imię, nazwisko, klasa).